Nankör ve Önyargılı olmamak

Nankör ve Önyargılı olmamak
Nankör ve Önyargılı olmamak

Seçimlere 2 gün kaldı. Elbette seçimlerin sonuçlarını tahmin etme adına bir kez daha mesleki cesaretimizi göstererek yazımızın final bölümünde düşündüğümüz tahminlere yer vereceğiz.  Bugüne kadar gelinen seçim maratonunda özellikle siyasi partilerin Genel Başkanlarının yorgunlukları gözlerine ve seslerine yansıdığını görüyoruz.  2 Gün sonra yani Önümüzdeki Pazar akşamı muhtemelen Akşam saat 20.OO sularında yüzde 90 oranında sonuçlar belli olacaktır. 

 

Salvolar Yapan Bahçeli..!

 

Oy verme adına siyasi partilerin ve genel başkanların geçmişteki icraatları, söylemleri geleceğin aynası hükmündedir. MHP, CHP ve AKP noktasında gerek ülke geneli gerekse Çorum adına hafızaları tazelemekte fayda olacaktır. 18 Nisan 1999 seçim sonuçlarında en yüksek oyu alan sağ parti MHP olmuştu.. Bu nokta da sağ seçmenlerin Kurulacak hükümet beklentisi ise MHP’nin takım kaptanlığında FP VE DYP bu iki partinin birinde Hükümet protokol krizi yaşanırsa ANAP’da hükümet ortaklığı adına hazır duruyordu. Peki Devlet Bahçeli ne yaptı..  ( Peşin hüküm davranışı ve birilerinin de .. dayatması ile  DYP VE FP ‘ bunlar biraz dinlensinler  deyip.. Başbakanlığı Ecevit’e TBMM Başkanlığını Anap’lı Yıldırım Akbulut’a .. gelişen süreç içerisinde tabiri caiz ise Cumhurbaşkanlığı da Necdet Sezer’e hediye edilmesinde… en önemli siyasi aktör olmuştu.. Necdet Sezer ise Ülkücü olarak bilinen dönemin Gazi Ünv. Rektör adaylarından  Rıza Ayhan  Aday seçimlerinden 1. Çıkmasına rağmen Sezer tarafından Rektör olarak atanmamıştı..! Rıza Ayhan’ı geçen dönem Rektör olarak atayan isim ise Abdullah Gül olmuştu…  Bahçeli liderliğinde aradığını ve umduğunu bulamayan MHP li Seçmenlerin tepkisi ile 2002 seçimlerinde  oyları yarıya düşen MHP baraj altında kalmıştı.. Baraj altında kalan MHP de Genel Başkan Bahçeli önce istifa etmiş sonrasında istifası geri aldırılmıştı..! 2007 seçimlerinde barajı aşan MHP de başta Genel Başkan Bahçeli olmak üzere üst yönetim seçmenlerinin çoğunluğunu yine küstürdü.. Rahmetli Türkeş’in ‘Biz yıllarca Turancılığın edebiyatını yaptık siz ise icraatını yaptınız. Ve hizmetlerinizden dolayı size teşekkür ederiz dediği Fethullah Gülen Hoca Efendi’yi nerdeyse terörist başı ile aynı kefede değerlendirme cüretini gösterdi.. Fethullah Gülen Hoca Efendinin vatan ve milletin bölünmez bütünlüğüne verdiği değer başta olmak üzere düşüncelerine eğitim ve uluslararası arenada milli değerlere verdiği önem ortadadır. Ve bunu tasvip eden milyonlarca insan vardır. Bu insanlar arasında MHP’ye de oy veren çok sayıda insan vardı.. Bu insanlar Bahçeli yüzünden kırılmışlardır.. Elbette MHP olmalıdır. Parlamentoda ve hatta beyaza beyaz deme noktasında milletinin değerlerine sahip çıkması adına hükümette de yer almalıdır.. Ancak Devlet Bahçeli ile bunun mümkün olamayacağı çoktan görülmüştür.. Bahçeli bir kez daha takımını küme düşme bölgesine taşımıştır.. Türkiye geneli barajını aşsa dahi MHP’nin Çorum’dan milletvekili çıkartacağını düşünmüyorum…

 

En Önemli  Mahkeme Vicdandır..

 

Evet en önemli mahkeme Kişinin Vicdanı olsa gerek.. Elbette AK Parti’nin eksikleri yapamadıkları yanlışları da olabilir.. Ancak yapılanlara da Nankörlük yapmamak, Önyargı ile bakamamak gerekir..  AK Parti 2002’de iktidar oldu. Ancak Muktedir olmaya 2007 seçimleri sonrasında başladı.. 2011 seçimleri sonrasında ise özellikle değişecek Anayasa ile Milletin Muktedir olması söz konusu olacaktır.. İşkenceler, Faili meçhuller.. Yasaklar Baskıcı ve Statükocu zihniyet son bulmuştur.. Aslında son 9 yılın özeti budur. Buna rağmen insan endeksli hizmetleri de unutmamak gerekir. 10 yıl önce hastalanan SSK’lı önce muhasebecisinden vizite kağıdı sonra doktor önünde kuyruk, ameliyatı varsa bıçak parası.. Muayene 2 saate bittiyse 2 saatte ilaç kuyruğu derken… tahlil film sonuçları için öğleden sonra geliniz anonsu..! Ya şimdi sağlık adına gerektiğinde ise helikopter ve uçak ambulanslar bile geliyor…  2 saate Ankaraya gidebiliyoruz.. Rusya ya 10 yıl önce Vizesiz gidilecek dense kimse inanırdı... Şimdi 65 ülkeye Vizesiz gidiliyor..  Kitapların parasız olmasını kimse küçümseyemez.. Bir adım sonrası düşünülerek ufukta Elektronik Kitap Projesi görünüyor.. Tüm Türkiye bizimdir. Ankara-Konya-Eskişehir arasına yapılan Hızlı Tren de bizim, İstanbul’a yapılacak olan Çılgın Proje de bizim. Deniz üzerine yapılacak dünyanın en uzun 3. köprüsü de bizim olacaktır.. Elbette Çorum adına eksikliklerden ve beklentilerden vazgeçmiş değiliz.. İsim ve aday noktasında haklı itiraz ve tepkilerimiz de olabilir.. 30 yılda lanet terör yüzünden harcanan milyar dolarların toplamına Yunanistan’ı bile satın alabilirdik…! İsrail’in PKK’nın ABD’nin desteklemediğine istemediğine varım diyenler vicdanlarına baksınlar. Bakarken lütfen ön yargısız bakılsın. AK Partili Salim Uslu’ya ÇRT’de program çekimleri esnasında ‘6 milyon emekli ve özellikle asgari ücretten emekli olanların zor durumları ne olacak’ diye sormuştum. Başbakan önceki gün İntibak Yasası ile seçimlerden sonra konunun çözüleceği müjdesini verdi.. Önemli eksikliklerdendi.. Evi olmayan kirasına zor gücü yeten birde üniversite de öğrenci okutan emeklileri muhtaç edemezsiniz… Diğer yandan Türkiye dış sermaye için faiz cenneti olma durumundan çıkarılmak durumundadır.. Faizler elbette daha aşağılara çekilmek durumundadır… Yatırım ve üretime daha fazla önem verilmelidir.. Gelecek İktidar döneminde elbette eksiklikleri, yanlış ve beklentileri de yazmak boynumuzun borcu olacaktır..

 

Seçim Öncesi Final: 12 Haziran Pazar günü yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri noktasında Türkiye genelinde yüzde eksi 2, artı 2 yanılma payı ile AK Parti yüzde 49, ( Yüzde 47 - 51 arası ) CHP yüzde 21 ( Yüzde 19 ila 23 arası ) MHP yüzde 10 ( Yüzde 8 ila 12 arası ) sonuçlanacağını tahmin ediyorum. Çorum’da ise  2 puan yanılma payı ile AK Parti yüzde 57,  CHP 22 ve MHP Yüzde 9 oranlarında oy alacaklarını tahmin ediyorum. Vekil sayısı 3-1 olur. Elbette müneccim değiliz. Gazetecilikte yazarak tahminde bulunmak zor iştir. Tahmin noktasında cesaret etmeyip sonuçlar adına pusuya yatarak olası yanılmayı koz kullanmak ise mertlik değildir. Seçim sonrası tahminlerimizi de karşılaştırıp hatırlatmaktan gocunmayız.  Seçimlerin Ülkemize şehrimize güzellikler, bereket getirmesi adına hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni ediyorum.                 

 

Hayırlı Cumalar

 

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz