Üniversite öğrencileri hidrojenli araç yapacak

Üniversite öğrencileri hidrojenli araç yapacak
Üniversite öğrencileri hidrojenli araç yapacak

Daha önce güneş enerjisiyle çalışan araç yapan ve bu araçla üniversiteler arası yarışa katılan Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bu seferde hidrojenle çalışan araç yapmak için çalışmalara başladı.
Mühendislik Fakültesinden bir grup öğrenci ve öğretim üyesi TÜBİTAK tarafında organize edilen Hidrojen Enerjili Araçlar Yarışına katılmak üzere çalışmalara 2010 Nisan ayında Makine Mühendisliği bölüm başkan yardımcısı Doç. Dr. İrfan Kurtbaş danışmanlığında başladı.
Makine Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve MYO Elektrik bölümlerinden toplam 10 öğrenci projeyi yürütüyor ve şuana kadar İTÜ, Marmara, YTÜ ve Ankara Üniversitelerinin araçları incelendi. İstanbul’da Birleşmiş Milletler destekli UNIDO-ICHET (Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi) ziyaret eden öğrenciler yakıt hücresi teknolojisini incelendi.
Araç için 3 farklı kabuk tasarımı yapılarak Facebook sayfalarından halkın oyuna sundu.
2 hafta sürecek oylama sonucunda en çok oy alan araç projelendirilecek.
Öğrenciler konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, “6 aydır devam eden araştırmalarımız, aracın projelendirilmesi için gerekli bilgi birikimini edinmemizi sağladı. Artık tek yapmamız gereken büyük bir reklam kampanyası ile bu projeyi tüm Türkiye’ye duyurmak ve yapabileceğimiz en iyi aracı üreterek yarışlardan derece ile dönmek.”
Öğrenciler proje için destek beklediklerini de ifade ettiler.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN