Türkiye- Afrika ticaret köprüsü etkinliğine Çorum’dan katılım

Türkiye- Afrika ticaret köprüsü etkinliğine Çorum’dan katılım
Türkiye- Afrika ticaret köprüsü   etkinliğine Çorum’dan katılım

7. Türkiye-Afrika Ticaret köprüsü programına 54 ülkeden 350 işadamı katıldı ve Türkiye’den 600’e yakın firma temsilcisiyle ikili anlaşmalar yaptı.
Etkinliklere Çorum’dan da Hititsiad üyeleri katıldı.
Ağırlıklı olarak İtalya ve İspanya ile yaptıkları yaklaşık 300 milyon dolarlık ticareti Türkiye’ye kaydırmak isteyen Afrikalı iş adamları, Türkiye ile daha güçlü ticari bağlar oluşturmak istiyor. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Ekonomi Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) birlikte düzenlediği ve Eser Holding’in ana sponsorluğunu da üstlendiği organizasyona farklı sektörlerde ortaklıklar kurmak isteyen Afrikalı işadamları Türkiye ile yeni bir dönemin başladığını vurguladı.
-"TİCARET KÖPRÜLERİ KURUYORUZ"-
Türkiye - Afrika Ticaret Köprüsü organizasyonu açılışında konuşan TUSKON Başkan Vekili Ahmet Ciğer, 7 federasyon ve 165 iş adamı derneğinde 35 bin iş adamı ve 100 bin işletmeyi temsil ettiklerini belirterek, "Başta ticaret köprülerimiz olmak üzere, tüm etkinliklerimiz sayesinde Afrika ile iş yapan iş adamı sayısında büyük artış oldu. THY’nin de Afrika ülkelerine doğrudan uçuş yapması, iş adamlarının işlerini kolaylaştırdı" dedi. Ticaret köprüleri sayesinde yurtdışındaki iş adamları ile Türk işadamları arasında güzel ilişkiler kurulduğuna dikkat çeken Ahmet Ciğer, "Ticaret köprüleri artık dünyada bir marka haline geldi. Afrika Türkiye için son derece önemli bir ekonomik ortak oldu. Afrika ülkeleri ile ticari ilişkilerimize çok boyutlu bakıyoruz" diye konuştu.
-"VİZELERİ KOLAYLAŞTIRDIK"-
Ciğer, TUSKON faaliyetleri neticesinde artan ikili ticari ilişkilerin Türkiye ile diğer ülkeler arasında vizelerin kaldırılması yönündeki çalışmalara da ilham verdiğini, bugün pasaportunda geçerli bir ABD ve AB vizesi olan pek çok Afrikalı işadamı için Türkiye’ye geldiklerinde kolayca havaalanında vize alma imkanı doğduğunu kaydetti. Yine Dışişleri Bakanlığının yakın işbirliği neticesi geçmişteki ticaret köprüsü programlarında olduğu gibi Türkiye’nin vize istediği ve büyükelçiliğinin bulunmadığı ülkelerden programa katılan tüm katılımcılara sınırda vize verildiğini ifade eden Ciğer, "Bu salonda bulunan pek çok Afrikalı misafirimiz de bu imkandan faydalandı" dedi.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, "Afrika’nın potansiyelini bulması, sorunlarını çözmesi için daha çok ticaret ve yatırıma ihtiyacı var. İki taraflı işleyecek yatırım ve ticaret ile ilişkilerimizin daha fazla gelişeceğine inanıyoruz" dedi. Türkiye’nin kendi vatandaşlarına ve kendisi ile iş yapan ülkelere sunabileceği tek şeyin birlikte kalkınmak ve büyümek olduğuna dikkat çeken Büyükekşi şöyle konuştu: "Biz de bunun için yatırım ve ticarete giden yolda köprüler inşa etmek gerektiğine inanıyoruz. TUSKON ve TİM’in kurduğu bu köprülerin üzerinden geçen girişimcilerin imza attıkları başarılar gurur vericidir. Köprüler sayesinde Afrika ülkeleri artık birbirine daha yakın, birbirini daha çok tanıyor ve kolay ticaret yapıyor."
-"KARDEŞLİK VARLIK KAYNAĞIMIZ"-
Türkiye’nin Afrika’nın dostluğunda güç aldığını belirten TİM Başkanı Büyükekşi, "Kardeşliğiniz bizim için en önemli varlık kaynağı" dedi. Türkiye’nin artık çok farklı bir ülke olduğunu ifade eden Büyükekşi, "Bugün karşımızda ekonomi ve siyasal anlamda kuvvetli bir reformu hayata geçirmiş Türkiye var. Dünya devi ülkelerin krize girdiği bir ortamda Türkiye yüksek atlama yapıyor" dedi. 2011 sonunda Türkiye’nin 135 milyar dolarlık ihracat ile yeni bir rekor kıracağına dikkat çeken Büyükekşi, ticaret hacminin ise 385 milyar doları bulacağını vurguladı.
-HİTİTSİAD ÜYELERİ TUSKON’DAN ALDIĞI DESTEKLE AFRİKAYA AÇILIYOR-
Etkinliğe Hititsiad üyelerinden Alapala Makina ve Uğur Grup stand açarak katıldı. İkili iş görüşmelerine Özmaksan’dan Yasin Özkan, Ceren Ajans’dan Ahmet Erdem, CFCO ortaklarından Ejder Un adına Ali Özejder , Emiroğlu Un adına Üzeyir Emir ve Yüksel Un adına Kemal Malatyalı katıldı. Genel olarak programı başarılı bulan üyeler, yapılan etkinlikle Afrika kıtasından en az 10 firma ile görüşme yaptıklarını belirttiler.
Ceren Ajans sahibi Ahmet Erdem, "Mozambik ülkesinden Polimarca İsimli firma ile ortak girişimle o ülkede baskı merkezi ve reklam atölyesi için ilk görüşmeler yapıldı, nasip olursa ocak ayı içerisinde Mozambik’te yapılacak anlaşma ile yatırımın ilk safhası tamamlanmış olacak" dedi.
Özmaksan Genel Müdürü Yasin Özkan ise, "Afrika'nın çeşitli ülkelerinden görüşmüş olduğumuz işadamlarıyla sektörümüze yönelik önemli bağlantılar elde ettik. Böylesine etkili ve ülkemiz ekonomisi açısından önemli organizasyonların devamını firma olarak destekler ve bu buluşmayı bize sağlayan TUSKON ve bünyesindeki Hititsiad'a teşekkürlerimizi borç biliriz" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN