Tıp Fakültesi’nden doktorlara “Çocuk Felci” eğitimi

Tıp Fakültesi’nden doktorlara “Çocuk Felci” eğitimi
Tıp Fakültesi’nden doktorlara  “Çocuk Felci” eğitimi

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitim etkinlikleri devam ediyor.
Halk Sağlığı İl Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü ve Tıp Fakültesi birlikte "Akut Flask Paralizi’’ konulu etkinlik düzenledi.
Kamu ve özel sektörde görev yapan Enfeksiyon Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nöroloji ve Tıbbi Mikrobiyoloji Uzman Hekimlerin katıldığı etkinlikte ilk olarak Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. H. Ayşegül Taylan Özkan "Akut Flask Paralizi Mikrobial Etkenleri ve Kliniği’’ başlıklı bir sunum yaptı.
Doç. Dr. Özkan sunumunda bir akut flask paralizi olan "Çocuk Felci" nin etkeni olarak polio virüsünün mikrobiyolojik özellikleri ve neden olduğu klinik tablo hakkında bilgiler verdi.
Etkinliğin ikinci konuşmacısı olan Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıkları Şube Müdürü Dr. Hüseyin Moral ise "Çorum İli Akut Flask Paralizi Sürveyansı’’ başlıklı konuşmasında polio aşılama protokolü, dünya üzerindeki görülme sıklığı ve ülkemizin çocuk felci açısından durumu ile çocuk felci vakası ile karşılaşılması durumunda izlenmesi gereken yol hakkında bilgiler verdi. Yasin YÜCEL

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN