Ses dalgaları teknolojisi cerrahi müdaheleyi azalttı

Ses dalgaları teknolojisi cerrahi müdaheleyi azalttı
Ses dalgaları teknolojisi cerrahi müdaheleyi azalttı

Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesinde üreter taşlarının tedavisinde ses dalgaları (ESWL) ve üreterorenoskopinin yaygınlaşmasıyla açık cerrahi yönteminin kullanımı ciddi oranda azaldı.
Konu hakkında bilgi veren Üroloji doktoru Op. Dr. Selahattin Çalışkan üreter taşlarının tedavisinde ses dalgaları (ESWL) ve üreterorenoskopinin yaygınlaşmasıyla açık cerrahi yönteminin kullanımı ciddi oranda azaldığını ifade ederek, "Fakat ESWL ve üreterorenoskopi belli büyüklükteki (1,5 cm’ye kadar)taşlar için önerilmektedir. Bu yöntemle taş lazer ile parçalanıp hastanın taş parçalarını düşürülmesi beklenmektedir. Taş boyu arttıkça, tedavi için seans sayısı artmaktadır. Laparoskopik üreterolitotomi yöntemiyle de vücuda 0,5 ve 1 cm’lik kesiler yapılarak taşa ulaşılmakta ve taş tamamen vücut dışına alınmaktadır. Tedavi edilen hastalarımızın taşı yaklaşık 2cm civarında olup, operasyonlar başarılı bir şekilde yapılmaktadır" dedi.
Hastane Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Musa Zorlu ise hastanede bütün branşlarda olduğu gibi Üroloji Kliniğinde de çok büyük gelişmeler sağlandığının altını çizerek, Çorum ve çevre illerinden gelen hastalara en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını, il dışına yapılan sevklerin sayısının büyük oranda azaldığını ve bölgenin en iyi hastanesi olma gayreti içinde olduklarını söyledi. Uğur ÇINAR

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN