Sağlık turizminde hedef 20 milyar Dolar gelir

Sağlık turizminde hedef 20 milyar Dolar gelir
Sağlık turizminde hedef 20 milyar Dolar gelir

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas Afyon’da düzenlenen Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Kongresinin açılışını yaptı.
Kongre de konuşan Agah Kafkas, Türkiye’nin son 10 yılda Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık alanında birçok Batı ülkelerinden iyi hale gediğini ifade ederek, “Bunun sonucu olarak artık Türkiye’den yurtdışına tedavi amacıyla hemen hemen hiç hasta gitmemektedir. Aksine her yıl ülkemize 100 bini aşkın insan tedavi olmak amacıyla gelmektedir. Türkiye’de özel sağlık kurumları, kamu hastaneleri ve üniversiteler sağlık alanında kendi vatandaşlarımızın yanı sıra çevremizdeki birçok ülkeye de sağlık hizmeti sunar hale gelmiştir” dedi.
Sağlık turizminin tüm dünyada son yıllarda hızla geliştiğinin altını çizerek sözlerine devam eden Kafkas, “Sağlık turizmi denilince sadece hastanelerimizden alınan hizmet akla gelmemelidir. Termal turizmin ve yaşlı turizminin de çok önemli bir potansiyeli vardır.
Ülkemiz termal turizm kaynakları açısından dünyada 7. Avrupa da 1. sıradadır. Başta Afyon ve Ege de olmak üzere ülkemizin hemen her yerinde termal kaynaklarımız mevcuttur.
Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmaları termal alanlardaki teşvikler son yıllarda termal turizm konusunda ülkemizi bir şantiyeye çevirmiştir. Yakın geçmişe kadar termal tesislerimizde yeterli seviyede ve kalitede alt yapı yok idi. Günümüzde bu altyapı sorunu hızla çözülür hale geldi. Örneğin, Afyon’da 10 yıl önce 1-2 tane 5 yıldızlı termal otel var iken bugün sayıları 10’a yaklaşmıştır. Pek yakında Zafer havaalanın açılmasıyla bölge gerçek bir uluslararası termal turizm merkezi olacaktır. 2023 yılında sağlık Turizmi hedefimiz yıllık 1 milyon yabancı hasta, 20 milyar Dolar döviz geliridir. Sağlık turizminin lokomotifi özel sektör olup, Kamu Hastaneleri de bu sürece katkıda bulunmaktadır.
Sözlerime son verirken bu Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen başta Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Afyonkarahisar Valisine, Üniversite Rektörüne, Belediye Başkanına ve diğer emeği geçen tüm arkadaşlara şükranlarımı sunuyor ve Bakanlık olarak bu konudaki paydaşlarla işbirliğine açık olduğumuzu belirtmek istiyorum" şeklinde kaydetti.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN