Ruh Sağlığının Renkleri projesi tanıtıldı

Ruh Sağlığının Renkleri projesi tanıtıldı
Ruh Sağlığının Renkleri  projesi tanıtıldı

Çorum Kamu Hastaneleri Birliği tarafından Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında hazırlanan "Ruh Sağlığının Renkleri" projesi dün düzenlenen törenle tanıtıldı.
Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen törene Hastane Yöneticisi Yrd.Doç.Dr. Musa Zorlu, İl Sosyal Etüd ve Proje Müdürü Esat Kolbaşı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru ve hastane personeli katıldı.
Programda ilk olarak Uzm.Dr. Fahri Şahin "Ruh Sağlığının Renkleri" projesi hakkında bilgi verdi.
Şizofreni’nin düşünüş, duygu ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığı, genellikle gençlik çağında başlayan bir ruhsal hastalık olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Uzm. Dr. Fahri Şahin, bilimsel verilerde kronik ruhsal rahatsızlıkların toplumda görülme oranının %1 olduğunun görüldüğünü söyledi.
Kronik ruhsal rahatsızlığı olan bireylerin tedavi takiplerinin düzenli yapılamıyor olmasının bu bireylerin hastalıklarından kaynaklanan öz bakım eksikliklerine, kullandıkları ilaçların veya hareketsizliğin neticesinde aşırı kilo almalarına, günlük aktivite eksikliğine, sosyal beceri düzeylerinde azalmaya, iletişim kurmakta zorlanmalarına, sosyal geri çekilme ve izolasyona, toplumdan dışlanmalarına neden olduğunu kaydeden Fahri Şahin, "Halbuki, kronik ruhsal bozukluğa sahip bireylerde iyilik halinin daha etkin sağlanması için, rehabilitasyon sürecinin, tıbbi ve sosyal yönden desteklenmesinin gerekli olduğu bilinmektedir. Sağlık Bakanlığımızın 2011 yılında yayınlamış olduğu Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planında ruh sağlığı hizmetleri bir bütün olarak ele alınmış, bu hizmetlerin diğer hizmetlere entegre biı şekilde organize edilmesi ve planlaması yapılmıştır.Daha önce ülkemizde ruh sağlığı hizmetleri ağırlıklı olarak hastane temelli olarak verilmekteyken model değişikliğine gidilerek Toplum Temelli modele geçme kararı alınmıştır" dedi.
Şahin sözlerini şu ifadelerle tamamladı:
"Ruh Sağlığının Renkleri projeside bu modelden hareketle, Çorum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde hizmet veren Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) tarafından, Çorum il merkezinde ikamet eden %40 engelli raporu olan ruhsal bozukluğa sahip engelli bireylerin psiko-sosyal ve tıbbi rehabilitasyonunu sağlamaya yönelik olarak gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında, ruhsal engelli bireylere yönelik, engelli olmayan bireylerle birlikte yapacakları kültür ve spor faaliyetleri, ailelere yönelik eğitim programları, halka yönelik eğitimler, hizmet sağlayıcı kurumlarla buluşturma etkinlikleri ve kültürel geziler düzenlenecektir. Bu proje ile ruhsal engellilere yönelik rehabilitasyonun daha etkin bir şekilde yürütülmesine katkı sağlanması, ailelerin bilinçlendirilmesi ve bu hastalığa sahip bireylerin içinde yaşadığı toplumun, bu konuda farkındalık düzeylerinin ve duyarlılıklarının artırılması hedeflenmiştir.Bu vesileyle, projemize destek veren kurumlarımıza ve proje ortaklarımıza, projeye katılan kronik ruhsal rahatsızlığı olan bireyler ve ailelerine, katılımcı olan gönüllülerimize ve projeyi yürüten proje ekibine teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim." Program Psikolog Leyla Mamiyev’in sunumunun ardından sona erdi. Yasin YÜCEL

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN