Hitit’te yeni kayıt heyecanı

Hitit’te yeni kayıt heyecanı
Hitit’te yeni kayıt heyecanı

Hitit Üniversitesinde 2012-2013 eğitim öğretim dönemi yeni kayıtları dün başladı.
Fen Edebiyat Fakültesi yerleşkesinde gerçekleştirilen kayıt işlemleri 10 ile 30 dakika arasında yapılıyor. Kayıt evrakları postayla eline geçen öğrenciler 10 dakikada evraklar eline geçmeyen öğrenciler ise 30 dakika da kayıtlarını tamamlıyorlar.
Hitit Üniversitesine 2012 LYS ile yerleşen ile birlikte öğrenci sayısının 9 bin 369’dan 11 bin 25’e yükselmesi bekleniyor.
Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan kayıtların yapıldığı Fen Edebiyat Fakültesi yerleşkesinde düzenlediği basın toplantısında yeni kayıtlar ve tanıtım faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Üniversite bünyesinde yer alan 5 fakülte ile 2 yüksek okulda yer alan 23 lisans programından (İÖ dahil) üçü hariç diğer tümündeki kontenjanlarda yüzde 100'lük bir doluluk gerçekleştiğini belirten Rektör Alkan, “Böylelikle lisans programlarımıza ait olan 1693 kontenjanımızdan 1569'unu öğrencilerimiz tercih etmiştir.
Meslek Yüksek Okullarımızdaki (MYO), yeni faaliyete geçen Alaca MYO'daki üç yeni bölüm dahil olmak üzere, yeni açılan bölümlerimizin kontenjanlarının tümü dolmuştur. Genel olarak bakıldığında ise merkezimizdeki ve 4 ilçemizdeki toplam 5 MYO'muzda bulunan 39 programımıza (İÖ dahil) ait olan 1675 kontenjanımızın 1562'si tercih edilmiştir. Toplam öğrenci sayısı olarak bakıldığında ise 2010 yılında 8 bin 377 olan öğrenci sayımız, 2011 yılında 9 bin 369'a ulaşmış olup, bu yıl tercih edenlerin tümümün kayıt yaptırmaları halinde 11bin 025'e ulaşacaktır” dedi.
-EN ÇOK ÇORUMLULAR TERCİH EDİYOR-
Hitit Üniversitesinin yüzde 34'lük bir oranla en çok Çorum nüfusuna kayıtlı öğrenciler tarafından tercih edildiğini vurgulayan Alkan, “İkinci olarak Ankara'dan yüzde 14, üçüncü olarak da İstanbul'dan yüzde 6, Samsun’dan yüzde 6, Amasya’dan ise yüzde 3 oranın tercih ediliyoruz” şeklinde belirtti.
-TANITIM FAALİYETLERİ TAM GAZ-
Basın toplantısında üniversite ile ilgili yaptıkları yanıtım faaliyetlerinden de bahseden Rektör Alkan şunları söyledi:
“Üniversitemizin son dönemde yaptığı yoğun tanıtım faaliyetlerinden oldukça güçlü geri dönüşler alınmıştır. 2011 ve 2012 yıllarında 10'a yakın ilde farklı medya organları aracılığıyla ve tanıtım fuarlarına katılarak yoğun bir tanıtım faaliyeti gerçekleşmiştir. İlk kez yapılan bir uygulamayla, 2012 Mart-Mayıs ayları arasında 10 farklı ilde 100'ün üzerinde liseye öğretim üyelerimiz tarafından ziyaretler gerçekleştirilerek, öğrencilere tanıtım faaliyetlerinde bulunulmuştur. Yine bir ilk olarak ilimizde eğitim gören lise öğrencilerine tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.
Geçtiğimiz yıl yenilenerek, son derece dinamik ve işlevsel bir yapıya dönüştürülen www.hitit.edu.tr ana sayfamızın ziyaret sayısında da büyük artışlar gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yıl başlatılan bir uygulamayla elde edilebilen web sayfamızın ziyaret istatistikleri sonucuna göre, 2012 yılının ilk 8 ayında sayfamız toplam 536 bin 584 kez ziyaret edilmiştir. Sayfamız ülkemiz dışından dünyanın bir çok ülkesinden yoğun bir ziyaret trafiğine sahip olmuş ve en çok sırasıyla ABD, Belçika, Almanya, İngiltere ve Kazakistan'dan ziyaret edilmiştir. Genel olarak ele alındığında diğer ülkelerden web sayfamızın ziyaret oranı geçen seneye göre yüzde 290 artmıştır.
-YENİ KAYIT YAPTIRACAK ÖĞRENCİLERE KOLYALIK-
Hitit Üniversitesini yeni kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri için yapmaları gereken tüm bilgileri/belgeleri içeren kişisel dosyaları hazırlandığını ve belirttikleri adreslerine gönderildiğini ifade eden Alkan, “İlimize diğer illerimizden gelecek olan öğrencilerimizin gereksinim duyabilecekleri her türlü bilgileri içeren (ulaşım, barınma, burs başvuruları, öğrenci yaşamı ile ilgili bilgiler vb) bir kitapçık üniversitemizce hazırlanmış olup, yeni gelen öğrencilerimize gönderilmiştir.
Engelli öğrencilerimizden gelen talepler doğrultusunda kayıt süresince gereksinim duyacakları ekipmanlar imkanlar ölçüsünde temin edilerek kendilerine sunulmuştur. Ayrıca özel refakatçi isteyen engelli öğrencilerimize de destek sağlanmıştır.
Kayıt işlemlerinde öğrencilerimizin ve velilerimizin en kısa sürede kayıtlarını yapabilmeleri için yoğun çalışmalar yapılarak, oldukça sistematik ve düzenli bir şekilde kayıtlarını yapmaları için gerekli tüm altyapı sağlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle kayıtlar birim bazında belirlenen bir takvim çerçevesinde gerçekleştirilecek olup, öğrencilerimize Çorum otobüs terminalinden kayıt merkezine ve şehir merkezine ücretsiz ulaşım imkanı sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.
-ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ YENİLENDİ-
Daha önce sık sık sorunlar çıkartan öğrenci otomasyon sisteminin üniversite bünyesinde oluşturulan 10 kişilik bir ekiple yeniden yapıldığını dile getiren Alkan,
“Öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız tarafından büyük sorun olarak ifade edilen ve uzun yıllardan beri kullanılan öğrenci otomasyon yazılımının yerine, tamamen üniversitemiz öğretim elemanlarından oluşan 10 kişilik bir ekip tarafından yeni bir öğrenci otomasyon yazılımı hazırlanmış olup, bu kayıt döneminden itibaren kullanıcıların hizmetine sunulmuştur” dedi.
Rektör Alkan İletişim Fakültesi açmak için gerekli hazırlıkları yaptıklarını ve dosyayı YÖK’e sunacaklarını da söyledi.
-AKADEMİK VE İDARİ PERSONEL SAYISI ARTIYOR-
Üniversite bünyesinde görev yapan idari ve akademik personel sayısında her geçen gün artış yaşandığını ifade eden Alkan sözlerini şöyle tamamladı:
“Her geçen gün hızla büyüyen üniversitemizde, öğrenci sayılarımızdaki artışla birlikte, akademik ve idari personel sayısında da önemli artışlar gerçekleşmektedir. Sayısı 60'a yaklaşan (İ.Ö Dahil) bölüm/programlarımızda 2009 yılında 254 olan akademik personel sayısı bu yılın ilk 8 ayı sonunda 403'e ulaşmıştır. 2009 yılında 180 olan idari personel sayısı ise 2012 yılında 292'ye ulaşmıştır.”

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN