Hititler Alman elçiliğinde tanıtıldı

Hititler Alman elçiliğinde tanıtıldı
Hititler Alman elçiliğinde tanıtıldı

Çorum Eğitim Kültür Vakfı (ÇEKVA) Ankara Şubesi tarafından hayata geçirilen "Hititler Elçiliklerde" projesinin ilk etkinliği Almanya’nın Ankara Büyükelçiliğinde yapıldı.
Etkinlik hakkında bilgi veren ÇEKVA Ankara Şube Başkanı Alper Bilan, "Çorum İlini, kültürünü ve ören alanlarını ülkemizde yaşayan yabancılara Türkiye’de ki evlerinde yani büyükelçiliklerde anlatmak, onların ilgilerini Çorum’a çekmek ayrıca birçok medeniyetin yıllar önce Anadolu topraklarında yaşadığını ve geleceğe ışık tuttuğunu görsel olarak ifade etmek bunun yanı sıra farklı kültürler arasında dostluk köprüleri kurmak amacıyla kaleme aldığım "Hititler Elçiliklerde" projesinin ilkini Alman elçiliği ile birlikte gerçekleştirdik. Programımıza Soma’da meydana gelen ve her zaman yüreğimizin bir yerinde olacak şehit madencilerimizi anmak için yaptığımız saygı duruşu ile başladık. Ardından Valiliğimizin hazırlatmış olduğu yeni tanıtım filmi ile programımıza katılan yerli ve yabancılarla paylaştık onlarda kentimiz hakkında farkındalık yaratmaya çalıştık" dedi.
Protokol konuşmalarının ardından "Hititlerde Sanat" konulu panel yapıldı.
Panele konuşmacı olarak ise Prof.Dr. Aygül Süel, Prof.Dr Tayfun Yıldırım ve Doç.Dr Andreas Scahcner katıldı.
Süel, Yıldırım ve Scahcner Çorum’da kazı alanlarında yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara kazılarda ortaya çıkarılan materyaller ve bu bulgular ışığında Hititlerin sosyal yaşantılarından yola çıkarak müzik, dans, dini tören ve kıyafetleri hakkında bilgiler verdiler.
Panelin ardından Hitit kıyafeti giymiş müzisyenler Hititlerin kullanmış olduğu çalgılarla Çorum türkülerini seslendirdiler.
Konserin ardından ise Hititlerde dans, müzik ve kostüm konulu fotoğraf sergisi açıldı ve Hitit mutfağından oluşan bir kokteyl verildi.
ÇEKVA Ankara Şube Başkanı Alper Bilan etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bu programa Kültür Bakanlığımız, Çorum Belediyesi, Tuğrul Velidedeoğlu, Uğur Barlık, Latif Kavukçu, Ali Haydar Öztaş sponsor olarak katkı verdiler. Valiliğimizden de araç, broşür ve materyal desteği aldık.
Bu etkinliğin etkilerine gelince, etkinlik davetiyesi ve program Alman elçiliği tarafından bütün büyük elçiliklere gönderildi, böyle bir etkinlikten ve ilimizdeki bu medeniyetten haberdar olmaları sağlandı. Bu etkinliğe Alman elçiliği resmi sayfalarında yer verdi. Ayrıca Türkiye’de ve Almanya’da Popülaritesi çok yüksek olan Goethe Enstitüsü üç aylık etkinlik program kitapçığında ve resmi internet sitesinde de şahsıma ait bir makale ile yer aldı. Sayın Valimiz Sabri Başköy’e ve programımıza katılan Vali Yardımcımız Hacı Osman Ebiloğluna, Sayın Muzaffer Külcüye, Sayın Uğur Barlık’a, Sayın Latif Kavukçuya, Sayın Ali Haydar Öztaş’a ve Sayın Tuğrul Velidedeoğluna , Çorum Vakfı Ankara Şubesi Yönetim Kuruluna, Kültür Bakanlığımıza ve Alman Maslahatgüzarı Dr.Thomas Kutz’a, Goethe Enstitüsü yönetici ve çalışanlarına, panel ve konser programında yer alan değerli kazı başkanlarımız ile sanatçılarımıza, Siu yapım firmasının sahibi Gökhan Ertek’e ve değerli katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi. Haber Servisi

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN