Hedef; Şeker Pancarı üretimini artırmak

Hedef; Şeker Pancarı üretimini artırmak
Hedef; Şeker Pancarı üretimini artırmak

Çorum Ziraat Odası tarafından şeker pancarı ekimini çoğaltmak ve çiftçilerin sorunlarını dinlemek amacıyla toplantı yapıldı.
Anitta Otelde dün gerçekleştirilen yemekli toplantıya Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, PANKOBİRLİK Başkanı Ahmet Pehlivan, Şeker Fabrikası Müdürü Cumhur Demirtaş ve çok sayıda çiftçi katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından programın açılış konuşmasını Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan yaptı.
Çorum ve civarına büyük katma değer sağlayan Çorum Şeker Fabrikasının kapasitesinin artırılması ile birlikte bölgede üretilecek azami pancar miktarını artırmak için bu toplantıyı düzenlendiklerini belirten Sayan, "Bu toplantıya katıldığınız için hepinize teşekkür ederim. Toplantının amacı pancar ekimini ve buna bağlı olarak pancar üretimini artırmaktır.
Şeker Fabrikası Müdüründen aldığım bilgiye göre, Çorum Şeker Fabrikasına bağlı tüm Ziraat Bölge Şefliklerinde 2012 yılı pancar üretimi için taahhüt alımlarına başlanmış olup, Bölge Şefliklerinde hızlı bir şekilde taahhüt alımları yapılıyor" dedi.
Daha sonra konuşan PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pehlivan ise
Çorum Şeker Fabrikasına 2012 yılı için 436 bin ton pancar üretim kotası tahsis edildiğini söyledi.
Fabrikanın kendisine tahsis edilen kotayı karşılayacak miktarda pancar üretimini gerçekleştirmek ve hatta daha fazla kota talebinde bulunan çiftçilerin kota taleplerini karşılamak için ilave kota talebinde bulunabileceklerini kaydeden Pehlivan, bu hususta Ziraat Bölge Şeflikleri çiftçilere yardımcı olmak üzere her türlü gayreti göstereceğini, Üreticilerin kotalarının tespitinin 2008 yılında taahhüde giren bütün çiftçilere pancar üretim kotası tahsis edileceğini belirtti.
Ayrıca ilave kota talebinde bulunan üreticilere, 2008 yılında kota tahsis edilmeyen, ancak diğer yıllarda pancar ekmiş olan üreticilere, 2012 yılında ilk defa pancar ekmek isteyen köy ve üreticilere, kota tahsisi yapılacağını anlatan Pehlivan, "2012 yılında aynı Ziraat Bölge Şefliklerine bağlı üreticiler kotalarını bir başka üreticiye kota devir belgesi düzenlemek suretiyle devir edebilirler. Çorum ve civarının sosyo - ekonomik gelişmesine büyük katkısı olan şeker pancarı üretimi için üreticilerin taahhüt ettikleri pancarı üretecek büyüklükte tarla veya tarlaları ekmeleri için Bölge Şeflikleri gerekli yardımda bulunacaklar. 2012 yılı için tahsis edilen kotaların kullanılmaması durumunda, bir sonraki münavebe döneminde kullanılmayan miktar kadar eksik kota tahsis edilmesi söz konusu olup, üreticilerimizin bu hakkını koruyabilmeleri için kotaları kadar, hatta ilave kota talep ederek taahhüde girerek bunun karşılığı olan pancar ekimi yapmaları ileriki yıllar içinde kendi menfaatlerine olacaktır. Üreticiler kota ile ilgili müracaatlarını bağlı bulundukları Ziraat Bölge Şefliklerine yapmalılar" diyerek sözlerini tamamladı.
Toplantıda konuşan Çorum Şeker Fabrikası Müdürü Mehmet Cumhur Demirtaş ise çiftçilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.
Çiftçilerin şeker fabrikasının özelleştirilmesi sonucu pancar alım sözleşmelerinin ne olacağı yönünde ki sorularına cevap veren Demirtaş, Şeker Fabrikasının özelleştirme sürecinin devam ettiğini ve henüz devir işleminin yapılmadığını kaydederek, "Şu an herkesin kafası karışık durumda. Yargı süreci henüz tamamlanmadı. Ama biz çiftçilerle sözleşmelerimizi yapıyoruz. TÜRKŞEKER’in imzaladığı sözleşme hükümleri geçerlidir. Çiftçilere ödenecek rakamlar sözleşmenin altında olamaz" dedi.
Pancar alım fiyatının pancarda şeker oranına göre değiştiğini kaydeden Demirtaş, "Pancarda şeker miktarı ise mevsimsel faktörlere bağlıdır. Gece gündüz sıcaklığı arasında ki farkın az olduğu dönemlerde kalite düşmektedir. Bu yıl ise kalitenin yüksek olmasını bekliyoruz" şeklinde belirtti.
Konuşmasında çiftçilere bir uyarıda da bulunan Demirtaş, "Şeker pancarı eken çiftçilerimiz kesinlikle tavuk gübresi kullanmasınlar. Araştırmalarda tavuk gübresinin pancar içinde ki şeker varlığını düşürdüğü belirlendi. Bölgemizde şeker pancarı üretiminin patlama yapacağına inanıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN