Havalar soğudu gribe dikkat!

Havalar soğudu gribe dikkat!
Havalar soğudu gribe dikkat!

Çorum Özel Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Doktor Metin Çalışkan genellikle ağız ve burun yolu bulaşan gribe karşı korunmanın yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.
Çalışkan, gribin hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda hapşırma ve öksürme yoluyla bulaşabileceği gibi el teması yolu ile de kolaylıkla bulaşabileceğini belirterek, tedavi sürecinde grip ve benzeri hastalıklarda antibiyotiklerin hiçbir faydasının bulunmadığına dikkat çekti.
“Antibiyotiklerin çok ciddi sakıncaları olabilir. Hiç bir antibiyotik doktora danışmadan alınmamalıdır”diyen Çalışkan, “Sağlıklı insanlarda grip, bir hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Hastalık bir haftadan uzun sürdüyse, koyu renk balgam, öksürük, düşmeyen yüksek ateş mevcut ise en yakın sağlık kurumuna müracat edilmelidir”dedi.
Grip aşısının her yıl ekim-kasım aylarında tek doz şeklinde yapılması gerektiği belirten Çalışkan, hastalığın Ocak ve Şubat aylarında sıkça görülmesinden ötürü bu aylardan önce grip aşısı yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.
Çalışkan, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:
“Aşı ile koruyuculuk sağlıklı kişilerde yüzde 80'lere varmaktadır. Yaş ilerledikçe koruyuculuk yüzde 50-60'lara inmekle birlikte hastalığın hafif geçirilmesi sağlanmaktadır.
65 yaş ve üstündeki kişiler (özellikle bakımevlerinde kalanlar) kronik hastalığı olan kişiler, kronik kalp, akciğer (astımlılar ve bronşit hastaları dahil), karaciğer, böbrek hastalığı, şeker hastalığı ve diğer endokrin sistemi hastalığı olanlar, kronik hastalık dışında bağışıklık sistemleri zayıflamış olan kişiler, kanserli-lösemili kişiler, bağışıklık sistemi hastalığı olanlar, organ ve kemik iliği nakli yapılan kişiler, ayrıca risk grubundaki kişilere grip bulaştırabilecek sağlıklı kişilerin de (örneğin hastanelerde yoğun bakım, yenidoğan, nakil, bağışıklığı zayıf hastaların bakıldığı bölümlerde çalışan doktor, hemşire, hastabakıcılar; kreş ve huzurevleri çalışanları; birlikte yaşayan aile bireyleri) aşılanması önerilmektedir.
Korunmak için hastalar en azından hastalıkları tamamen düzelene kadar başkalarıyla öpüşmemeli, kucaklaşmamalı ve hatta tokalaşmamalıdır (virus yıkanmamış elde de bulunur). Ayrıca yine hastalar ağız ve burunlarıyla temas ettiklerinde, öksürük hapşırık nedeniyle ellerine sekresyonları bulaştığında ellerini yıkamadan başkalarının kullandığı telefon vb gibi ortak gereçlere temas etmemelidirler.”

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN