Erken Fenilketonüri teşhisinin hayati önemi var

Erken Fenilketonüri teşhisinin hayati önemi var
Erken Fenilketonüri teşhisinin hayati önemi var

İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Tuncer Kılıç, Fenilketonüri hastalığının teşhisindeki gecikmenin, ağır zihinsel geriliğe neden olduğu söyledi.
Kılıç "Hastalık erken tanımlanıp tedavi edilmediği takdirde kaçınılmaz son ağır zihinsel geriliktir. Doğması beklenen bebek sayısıyla değerlendirildiğinde her yıl 200-250 yeni fenilketonüri vakasının topluma katılacağı hesaplanır" dedi.
Uzm. Dr. Kılıç, "1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü" deneniyle yaptığı yazılı açıklamada, fenilketonüri hastalığının proteinin yapı taşı olan 'fenilalanin' maddesinin metabolize edilememesi nedeniyle oluştuğu ve fenilaninin kanda birikerek beyin hasarına neden olduğu belirtti.
Sağlık Bakanlığı tarafından tüm Türkiye genelinde uygulanan Neonatal Tarama Programı ile tüm yenidoğanların Konjenital Hipotiroidi, Fenilketonüri ve Biyotinidaz Eksikliği yönünden taranmasının, oluşacak zeka geriliği, beyin hasarı ve geri dönüşümsüz zararların engellenerek, topluma getirdiği ekonomik yükün önlenmesi, akraba evliliklerinin azaltılması konusunda toplum bilincinin artırılması, tanı konan bebeklerde bu hastalıklar nedeniyle oluşacak rahatsızlıkları önlemek amacıyla uygun tedavi başlanması ve böylece belli bir zeka seviyesine ulaşmalarının sağlanmasını amaçladığını kaydeden Kılıç, “Bakanlığımızın sorumluluğunda üniversitelerin desteğiyle 1987 yılında 22 ilde, 1993 yılında tüm Türkiye genelinde Fenilketonüri Tarama Programı başlatılmıştır. 25 Aralık 2006 tarihinde Sağlık Bakanlığı ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı (RSHM) koordinasyonu ile tüm Türkiye genelinde başlatılan Neonatal Tarama Proğramı ile ülkemizde yenidoğanların Konjenital Hipotiroidi, Fenilketonüri yönünden taranması amaçlanmıştır. 2008 yılı Ekim ayı sonunda da taranan hastalıklara Biyotinidaz Eksikliği eklenerek topuk kanında taranan hastalık sayısı 3’e çıkarılmıştır. Bu kapsamda, bebeklerin doğumdan itibaren uygun şartlarda (ideali doğumdan sonraki 3-5’inci günler arasında) özel filtre kağıtlarına alınan topuk kanı örnekleri doğumu yapılan hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde veya Toplum Sağlığı Merkezlerinde alınarak, RSHM Yenidoğan Tarama Laboratuarına haftanın belirli günlerinde ulaştırılır ve işleyiş doğrultusunda bebeklerin takipleri yapılır. Takipleri sonucu kan örneği tespit edilen bebeklerden tekrar topuk kanı örneği alınır.
Bu program kapsamında amaç bebekte hasara neden olabilecek doğuştan gelen hastalıkların en kısa zamanda saptanması ve tedavisinin erken dönemde başlanmadır. Bunun için tüm yenidoğanlardan 3-5 günlerinde özel filtre kağıtlarına alınan topuk kanı ile hastalıklar teşhis edilir” dedi.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN