ECZACILARDAN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

ECZACILARDAN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
ECZACILARDAN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Çorum Eczacı Odası Başkanı Süleyman Koca Kurban Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, "Hep bir arada, sevgi dolu, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz Kurban Bayramınızı tebrik eder, sağlıklı ve huzurlu günler geçirmenizi dilerim.
Kurban bayramında beslenme kültürümüz değişikliğe uğramaktadır. Et ve diğer şekerli gıdaların tüketiminde aşırıya kaçmak sağlığımızın bozulmasına neden olabilir. Özellikle kalp ve damar hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol, şeker hastalığı, gut hastalığı ve mide, barsak şikayeti olanlar daha dikkatli olmalıdır" dedi.
Kurban bayramında kesilen kurbanların da sağlıklı olmasının önemli olduğuna dikkat çeken Koca,
"Hayvanlardan insanlara geçebilen kuduz, tenya, tüberküloz, salmonella, şarbon, gibi hastalıkların bulaşma ihtimali vardır. Veteriner kontrolünden geçmemiş, kayıt altına alınmamış kurbanlıkların ve uygun olmayan şartlarda kesilen hayvanların çeşitli hastalıklara neden olabileceği unutulmamalıdır. İnsanların vazgeçilmezlerinden birisi sağlıklı yaşamaktır. Sağlıklı yaşam insanların sosyal hayatından iş hayatına kadar her türlü faaliyetine etki etmektedir. Sağlıklı bir gelecek, sağlıklı bir toplum olmaktan geçer. İnsanlar kendi sağlıklarına dikkat ettikleri sürece sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlayacaklardır.İnsanı yaşatmayı ilke edinen eczacılar, insanlara daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinmiştir.İnsanların sağlıklı yaşamak için bilgiye ve eğitime ihtiyacı vardır. İnsanların bu ihtiyacını giderebileceği en yakın sağlık danışma merkezlerinden birisi eczanelerdir. Eczacılar insan sağlına önem veren güvenilir sağlık uzmanı ve sağlık danışmanlarıdır" şeklinde kaydetti.
Koca, sağlıklı ve uzun yaşamak için eczacıların bazı tavsiyelerini şöyle sıraladı:
"Tütün, alkol ve uyuşturucu kesinlikle kullanmayın. Aşırı kilodan kaçının. Yemeklerinizi zamanında, organik ve doğal olanlardan yiyin. Dengeli beslenin. Midenizi tam doldurmayın.
Aşırı tuz, aşırı yağ, aşırı hamur ve aşırı şekerden kaçının. Bol su için. Bol ve temiz hava alın.
Spor veya durumunuza göre egzersiz yapın. Vücut, gıda ve kıyafetlerinizin temizliğine dikkat edin.
Pozitif ve olumlu düşünün, iyimser olun, gülümseyin. Stresten uzak durun. Sakin, sessiz bir ortamda gürültüden uzak yaşayın. Düzgün ve mutlu bir aile hayatı yaşayın. Dışarıya çıkın. Gereği kadar güneşlenin. Tansiyonunuzu zaman zaman ölçtürün. Eczacınız bu konuda size yardımcı olacaktır. İlaç kullanıyorsanız eczacınızın uyarılarını ve tavsiyelerini dikkate alın. Güneşlenirken UV filtreli güneş koruyucu kullanın. Cildinize uygun güneş koruyucu yağını eczacınıza sorarak alın. Sessiz ve huzurlu bir ortamda uykunuzu alın. Her yemekten sonra eczacınızın önereceği diş fırçası ve diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın. Gerekli olan aşılarınızı eksiksiz yaptırın.
Senede bir defa tüm vücudunuzu kontrol ettirin." Yasin YÜCEL

Anahtar Kelimeler