Bel ağrısında 6. haftaya dikkat!

Bel ağrısında 6. haftaya dikkat!
Bel ağrısında 6. haftaya dikkat!

Çorum Özel Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Bekircan Peksoylu bel ağrısının gerçek kaynağını bulmanın zor olduğunu belirterek, "Diskin kendisi , çevredeki bağ ve kas dokusu , faset eklemleri ve ligamentleri, kıkırdak yapılar ağrı kaynağı olabilir" dedi.
Belin 5 adet omurgadan ve omurga aralarında disk denilen yastıklarıdan oluşan bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Op. Dr. Bekircan Peksoylu, "Bel ağrısı erişkinlerde çok yaygın görülen bir hastalıktır. Tüm erişkinlerin yaklaşık yüzde 80’i yaşamları boyunca en az bir kez bel ağrısı atağı geçirirler. Ağrı aniden veya şiddeti giderek artan bir şekilde başlayabilir. Bel ağrısı derinden gelen bir sızı, yanma şeklinde olabilir. Bel ağrısına tek taraflı ya da çift taraflı kalçaya veya uyluğa yansıyan ağrı eşlik edebilir.
Bel ağrısının gerçek kaynağını bulmak zordur. Diskin kendisi, çevredeki bağ ve kas dokusu, faset eklemleri ve ligamentleri, kıkırdak yapılar ağrı kaynağı olabilir" şeklinde kaydetti.
En sık bel ağrısı nedeninin disk kökenli ağrılar olduğuna vurgu yapan Peksoylu, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Yani bel fıtığı , omurilik kanal daralması , bel kayması gibi. Bunun yanında tümör , enfeksiyon , travmada nedenler arasındadır. Bel ağrılarının yaklaşık yüzde 50’si 2 hafta , yüzde 80’i 6 hafta içerinde azalarak geçer. Bir kez bel ağrısı atağı geçiren kişilerin yüzde 30’unda bel ağrısı tekrarlayabilir ve kronikleşebilir. Altı hafta geçmesine rağmen geçmeyen bel ağrısı kronikleşmiş sayılır.
Nadir de olsa bel ağrısı başka bir hastalık belirtisi olarak başlayabileceği için bel ağrısı atağı geçiren kişinin bir hekime başvurmasında yarar vardır. Ağrıyla beraber seyreden ateş , terleme, kilo kaybı gibi belirtilerin olup olmadığı hekim tarafından değerlendirilir. Bel ağrısının doğal seyiri kendiliğinden iyileşmektedir. Fakat bu ağrılı dönemin daha rahat geçirilmesi için hekim bazı önerilerde bulunabilir.
6 hafta geçmesine rağmen geçmeyen bel ve ya bacak ağrısı, bacakta güç kaybı hissedilmesi, idrar yapmakta veya tutmakta güçlük, makat bölgesini içeren uyuşukluk hissi, kısa mesafe yürüyüşlerde bile her iki veya tek bacakta gelişen uyuşukluk, yorgunluk hissi gibi belirtiler olduğunda mutlaka doktora gidilmelidir" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN