Alaturka Müziği gençlere sevdiren adam; Nev

Alaturka Müziği gençlere sevdiren adam; Nev
Alaturka Müziği gençlere sevdiren adam; Nev

Pop ve Alaturka Müziğinin ünlü isimlerinden Nev  geçtiğimiz günlerde düzenlenen 32. Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali etkinlikleri kapsamında Çorum’da  sahne  aldı. Nev konser öncesinde kuliste gazetemizin sorularını yanıtladı. Mütevazı kişiliği ile hayranların gönlünde taht kuran Nev  ‘Efkarlıyım, Sen Gibi, Zor, Mühürlü Kaderim’ gibi pek çok şarkıya imza attı. Son albümü olan Bir Nev-i Alaturka ile Rock ve Türk Sanat Müziğini buluşturarak  gençlere Türk Sanat Müziğini sevdirmek ve bilenler içinde farklı bir tatta sunmak olduğunu dile getiren Nev  Ramazan ayı ile ilgili de düşüncelerini de anlattı. Kendine has yorumuyla kendini “sürekli yenileyen birisi” olarak adlandıran Nev  aynı zamanda söz yazarı ve besteci kişiliği de ön plana çıkıyor.
 
Röportaj:Kubilay Kaan Yücel
 
Çorum’a ilk gelişiniz mi gezme imkanı buldunuz mu?
İstanbul’da doğdum büyüdüm ama Karadenizli olduğumuz için Karadeniz’e giderken Çorum  geçiş noktası olduğu için geçiyoruz. Ama saatlerimizde gecenin bir vakti olduğu için gezme imkanımız olmadı hiç. Ama bugün kahvaltı yaptık bir kaç güzel yer gezdik. Müzeyi filan duydum ama konser olduğu için maalesef gezme imkanı bulamadım.

Hitit uygarlığı ile ilgili yerleri gezme fırsatınız oldu mu?
Onunla ilgili fikrim var duydum ama Çorum’un dışında olduğu için ve akşam konser için hazırlıklardan  dolayı  gitme imkanı bulamadım.
 
Son albümünüz olan ‘Bir Nev-i Alaturka’da  eski şarkıların yeni tatla dinleyicilerle buluşmasının ardından  beklediğiniz ilgiyi  gördünüz mü?
Şimdi ben amacı önemsiyorum şu hususun altını çizmek istiyorum bu şarkıları  bilmeyenlere fark ettirmek. Bilenlere de  değişik bir tatta sunmaktı. Eskiden bilenlere de farklı tadı sunmak haricinde onlar benim projemden hoşlanmasalar bile eskiye bir selam göndermekti hatırlamak niyetim vardı. Adını Bir Nev-i Alaturka olsun istedik projenin çünkü  zaten olağan klasik alaturka müziğimizin  pirleri konservatuar mezunları bunları yapıyorlar lakin  ben bunun içerisine dünyayla nasıl ilişkilendirebilirim dünyaya müzik içerisine nasıl aslını bozmadan ve yücelterek ama bir şekilde entegrasyonunu gerçekleştirerek biraz da  ilave yaparak  biraz insiyatif  alarak biraz hoşgörü bekleyerek  nasıl yapabilirim dedim gördüğüm ve beklediğim ilgide gelmesinden dolayı çok mutlu oldum.

Yeni bir albüm ufukta gözüküyor mu ?
Büyük bir ihtimal önümüzdeki kış düşünüyorum. Ben albümlere inanıyorum ama doğru albümlere inanıyorum. Uzlaşmayı seviyorum hani  ben sadece şu albümü yapacağım diyerek bencillik içerisine girmektense  dokunabildiğim selam gönderebildiğim insanlarla buluşmayı seviyorum ama belirli bir kalitede seviyede bu noktada  vazgeçilmezlerimiz ve geçişlerimiz var her zaman kaliteli olmayı tercih ediyoruz. Bunu yaptıktan sonrada onun haricinde yine alaturkaya ne anlam katabilirim hayalimde var ama yine klasik alaturka olmayacak. Birde şeye üzülüyorum bu ülkede bu kadar konservatuar var bu kadar bu işi kendine dert edinip üretmesi gereken insanlar dururken bizim işimiz olmamakla birlikte yapıyoruz. Lakin buradaki yalnızlığı görüyorsunuz bugün bir rock festivaline gittiğinizde hem müziğin renklerinin bir arada olduğuna inanıyorum. Nev dememdeki sebep buydu hani Nev yeni Nev-inden türünden Türkçe tarz anlamıyla sevmiştim Nev logosunu türlü çeşitli tarzlarda sevmiştim Nevzat Doğansoy olarak kendime Nev dememdeki  amacım günü geldiğinde alaturka da söyleyebilmem günü geldiğinde buradaki zevkleri birbiriyle harmanlayıp oradan yeniden keyifler çıkarabilmek.
 
 
Mühürlü Kaderim, Efkarlıyım gibi şarkılarınızın kliplerinde tasavvuf motifleri görüyoruz. Rock ve Alaturka müzik yapan sanatçılarda ender rastlanan bir durum bu. Motifler nereden geliyor?
Kendim tasavvufa meraklıyım  zaten Muhyiddin İbn Arabi’nin  bir tek lafı üzerine ‘Ayna kendini bilmez’ üzerine sözüne  ‘Işığım ve Gölgem’ adlı albümü çıkardım. Gölgenin hikayesi üzerine çıktım şimdi ayna üzerine çalışıyorum. Denge ve müspet üzerine çalışacağım çok detaylı ve derin konular bunlar aslında.

Bir çok enstrüman çalışıyorsunuz peki Ney üflüyor musunuz?
Kendi ölçülerimde üflüyorum fakat Ney benim için bir enstrümandan çalmaktan öte yani teknik anlamda bir enstrüman bir  yaşam tarzı tavrı bakış açısı kavrayış demek. Ney üflemek başka bir şey yani öyle bir hayat yasadıkça neye halvetimde aşkında daha büyüyor. Tabii ki ister istemez günlük içerikler içerisinde bir yerde kendime dönük olarak mütevazi bir şekilde.
 
Kendi müziğinizin bir tarzı var mı Rock, Pop diye adlandırabiliyor musunuz?
Yok çünkü müziğin adı bana da sorsan böyle  Sting’e de sorsan böyle. Benim Rock yapmadığımı iddia edemezler Alaturka yapmadığımı da iddia edemezler.Çünkü benim dilim böyle yani efkarlıyım kelimesi  5-8’lik bir kelime ben bununla tutup  4-4’lük Rock bir parça yapamam.Ya da Mühürlü Kaderimle anlatılmak istenen başka bir şey. Aslında bu konu dünyadaki imzam olacaksa  bir Nev-i tarafım olmalı çünkü asıllar kendini çok tekrar ederken çok alışa gelmiş giderken  ben bunları çerisinde keyifler  lezzetlerle anlamını belki de bunun gölgesi olmayı daha çok seviyorum. Çünkü gölgeler asıllarını yürütüyor. Bir nevilik bana daha çok yakışıyor çünkü orda daha çok güzelleşiyorum
 
İnsanların kendinde bir Nev-iyi ortaya çıkarması
için hangi özelliklere sahip olmalıdır?
Bir kere nefise girdikleri bir dengeleri olması gerekiyor. Nefsin onu çirkinleştirmesine değil zenginleştirmesine güzelleştirmesine izin vermesi gerekiyor. Oradaki gönül aynasında doğru yere bakıp o sırrın içine bakması gerekiyor. Tabi bunlar çok büyük kelamlar bir gün yine kısmet olur açarız bu konuyu ama günün sonunda şunu söylemek istiyorum. Ben bu ülkeyi çok seviyorum. Bu ülkenin zenginlikleri muhabbeti en büyük zenginliklerim huzur içerisinde o kadar malzeme var ki düşünebiliyor musun benim dilim  Farsçadan etkilenmiş Arapçadan etkilenmiş Batı dilleri ve Türkçe’den etkilenmiş günün sonunda harmanlanıp dil enerjisi var. Birleşik enerji var bu enerji sana şair olarak dönüyor. Ben kendime  şöyle  bakıyorum. Kendi sözlerini  yazan müziklerini yapan onu en doğru tarifte ifade etmeye çalışan dolayısıyla çıkış noktası şiir uzantılı şiirli sınırlı şarkı formunda sunumlar dolayısıyla onu da en doğru ifade edecek müzikler Efkarlıyımla Rock on Roll yapmazsın ama efkarlıysan da efkarlısındır yani hüznü dinlemek başka bir şey hüzün daha soğuk bir şey olabilir ama Efkarlıyım 5’8lik bir kelime daha büyük daha geniş her şey yetmiyor bunları müzikleştirmek bir zenginlik kazandırıyor. Pop Rock merkezinde ama alaturka dokunuşları ret etmeyen bir tavır diyebilirim buna.
 
Korsan müziğin önüne geçilmesi için neler yapılması gerekiyor?
Kaliteli albümlerin raflarda hak ettikleri yerleri de alması gerekiyor. Vicdanı kısmının yanı sıra insanların doğru albümleri doğru yerleştirilmiş kısımlardan alması gerekiyor. Ben bir çok mağazaya gittiğimde albümü soruyorum mesela o albüm var orda ama o albümle ilgili bilgisi olmayan bir çok kalifiyesiz personel var. Artı plak şirketinin iyi niyeti ve hak ettiği yer doğru bir liste oluşması gerekiyor. Hani şuanda TV’lerde bakıyorum müzik kanal listelerde Top 20, Top 10 hatta Top 5’lik sistem var hepsinin büyük böyle anlamak mümkün değil. İşin sadece emek hırsızlığı veya kısmı değil doğru albümün doğru raflarda olması  arz ve talebin birbirini doğru şekilde  karşılaşması yani kısaca herkes bu işte suçlu herkesin vicdanını sorgulaması lazım. Arz edilen müziğin samimiyet aynasına doğru olup  iyi kalitede olması gerekiyor. Ama talep edenlerinde sadece iç güdüsel olup sadece eğlence amaçlı değil içerikli müziklerde ya da bizim bahsettiğimiz kaliteli müzikleri cesaretlendirmek gerekiyor.
 
90’lı yılların şarkılarını  özleyen ve hala dinleyen
müzik severler var sizce neden böyle ?
Adamın birine müzik nedir demişler ustaya oda demiş ki ambiyans yaratmaktır. Bana da sorsanız bende ambiyansınızı yaratmaktan yanayım ama  akustik enstrüman icraatını sevgili dostum ben sana şunu söyleyeyim bu ülkede o kadar konservatuar var alaturka yapmak benim işim miydi? Ama ben kimse girmemektense farklılar anlamında zaten aynısını yapmanın bir önemi yok bir çok alaturka yapan kişiler var ama bunlar benim kültürel emanetim. Ben  1778’de doğmuş bir pirin Hamam-i Zade, Dede Efendinin şarkısını bugünkü seste ambiyansta  katarak onun aslını bozmadan notalarını bozmadan hepsi tık tık tık orda yeni bir makyajla yaptım. Dolayısıyla  hata yanlış yapmak istemedim. Sosyal sorumluluk bir sorumluluk olarak yaklaşırsak projelere çok iyi yerlere geliriz. Bu ülkeyi sevmek önemli ya niyet önemli bu ülkeyi gerçekten sevmek önemli ya ama lafta değil sosyal sorumluluk demek sadece devlet sanatçılarının yapması demek değil sadece aynı zamanda kendi bölgenin de sorumluluklarını yüklemek gerekiyor.
 
Ramazan ayını insanlar nasıl geçirmesi gerekiyor?
Evet sadece manevi tarafı kesret ve vahdet olan bir çok hediyedir bize. Bence bize bunun içerisindeki her anlamı kesret anlamını da sadece vahdet tarafını değil de. Sadece sağlık taraflarını da  görmek gerekiyor neden acaba böyle bir hediye verilmiş diye görmekte gerekiyor? Oruç tutulduğunda vücutta neler oluyor bunu da anlamak gerekiyor. Bu seneki imtahınımız Allah izniyle tamamlamayı nasip erdirmek eylesin inşallah tamamen çok çok daha güzel olacak heyecanlı olacak.

Engelliler için projeler yaptığınızı duyduk
onlar için neler yapıyorsunuz şu günlerde?
Ben hayatımda yaptığım ilk albüm ‘Her Şeye Rağmen’ engellileri önemsiyordu  sonra kaybettiğiz  kör kuyudaki insanlar için yaptım şu sıralar bisiklet sporu yapıyorum. Onlarla birlikte bisiklet müsabakalarına  karışmak istiyorum. Dolayısıyla birazcık Türkiye’de yeteneklerin kaybolmaması için mücadele etmeye çalışıyorum. O kadar müzik, spor konusunda elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Tam konuya değinmişken konuyla ilgili  bir dua vardır oda ‘Allahım hayatta yapabileceğim şeyler için güç kuvvet ver yapamayacağım  şeyler için hoşgörü ve sabır ver ikisinin arasındaki farkı görecek kadar akıl ver’ bu akıl noktasında bütün  yetenekli insanları desteklemek için bende orda olmak istiyorum.
 
Çorumlulara söylemek istediğiniz bir şey var mı?
İnşallah bir daha gelir bir daha buluşuruz müzik severlerle kendilerine çok iyi baksınlar.
Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
Ben teşekkür ederim.
 

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN